MUU AIAKAUP

Komposter THERMO-STAR 400L

79.90€
Varsti saabub

Juhend (inglise keeles)

Orgaaniliste jäätmete kompostimine ei ole müüt.Kompostimisel paigutatakse orgaanilised jäätmed kihiti, eesmärgiga lagundadaorgaanilised ained mikroogranismide tegevuse toimel hapniku kaasmõjul. Selleprotsessi lõpptulemust nimetatakse kompostiks. Kompost on igas aiasväärtuslikuks pinnase parandamise vahendiks. Kvaliteetse komposti kasulikkus onteaduslikult tõestatud. Vastupidiselt ainult mineraalväetise kasutamiselesäilitab ja parandab kompost mulla viljakust. Kodus kompostimise positiivnelisaefekt on majapidamisjäätmete hulga vähendamine. Sellega on võimalikvähendada jäätmete hulka kuni 30% võrra. Kompostimine hoiab kokku raha. Koduskompostimine on aktiivne panus keskkonnakaitsesse. Sealjuures on abiks GARANTIAkomposrtid! Siia oleme pannud kirja olulise info ja mõningad nõuandedkomostimiseks. Need nõuanded muudavad kompostimise lihtsamaks. Nende nõuannetejärgimine toob kaasa rõõmu suurepäraste kompostimistulemuste üle – oma aiaheaoluks ja keskkonnakaitseks.

Kompostri õige asukoht: Enne kompostri paigaldamistja täitmist tuleb sellelevalida sobiv asukoht. Sealjuures tuleb pidada silmas järgmist: Asukoha valikultuleb jälgida, et komposter oleks elumajast ja peenramaalt mugavalt ligipääsetav.Tuleb mõelda ka oma naabritele. Hoiduda naaberkrundist vähemalt 0,5 mkaugusele. Komposter tuleb asetada vahetult maapinnale. See võimaldab pisimateelusorgamismide juurdepääsu kompostrile. Kaitseks näriliste vastu tulekskomposter varustada põhjavõrguga (lisavarustus). Tihendatud maapind tulebeelnevalt kobestada. Betoon- ja kivialused ning asfalt ei sobi põhimõtteliseltkompostri aluspinnaks. Eriti kiire kõdunemine saavutatakse siis, kui komposteron paigaldatud päikesepaistelisse kohta või poolvarju. Komposter vajabpäikesesoojust vee aurustamiseks, ei tohi aga täielikult läbi kuivada. See peabasuma tuule eest kaitstud, aga mitte tuulevaikses kohas – õhu liikumine onoluline värske õhu juurdevooluks.

Nüüd võib alustada! Esmasel täitmisel kasutatkse alumiseks kihikssuuremõõtmelise strukrtuuriga materjali, nagu näiteks peenestatud oksi. Selleeeliseks on, et õhk saab altpoolt kergemini komposti tungida ja liigset vettsaab paremini ära juhtida. Järgmised kihid peaksid olema võimalikult hästisegatud aia- ja köögijäätmetest.

NÕUANNE: Kui onkäepärast aktiivset komposti, võib seda kasutada alumiseks kihiks. Midaparemini on kompost segatud, seda lihtsamini ja probleemideta see kõduneb.Kompostrit ei tohiks täita korraga, vaid aeglaselt, ainult igapäevaselttekkivate ograaniliste jäätmetega. Köögijäätmete veesisalds on suur. Hoolitsedatuleb piisava õhu juurdevoolu ja eemaldamise eest – väga oluline on piisavhapniku juurdevool. Märg materjal tuleb segada kuivaga ja jäme materjalpeenega. Moeles tuleb pidada, et komposter ei ole prügihunnik, kuhu visataksemõtlematult kõike. Selleks, et komposter täidaks oma eesmärgi, tuleb lähteainedvalida sihipäraselt.

Kompostiminetalvel: Ka talvel on võimalik kompostida. Osaliselt märgade köögijäätmeteoptimaalseks kompostimiseks talvel tuleb kompostile lisada sügisel kogutudkuivi lehti ja puiduhakmeid. Lagunemisprotsess kompostris toimub külmalaastaajal aeglasemalt, aga siiski pidevalt, sest mikroogranismid toodavad omategevusega ise pidevalt soojust.   

Sortimisel ja sortimisel on vahe!

Mida võib panna komposti: puu- ja juurviljajäätmed, kohvi- ja teepaks, munakoored(purustatud), potililled, lõikelilled, kasutatud lillemuld, niidetud muru japuulehed.

Mida ei tohi panna komposti: liha, kala, toidujäätmed, leib, vorst, juustukoor,kondid, haiged taimeosad, söe- ja grillsöetuhk, sigaretid, tolmuimejatolmukotid, tänavapühkmed, ravimid, pähklikoored.

NÕUANNE: Märgmaterjal tuleb segada kuivaga ja jäme materjal peenega. Tänu heale õhutusele eitakista komposti edukat tekkimist mitte miski. Tuleb jälgida, et kompost oleksniiske. Kompost ei tohi olla liiga kuiv ega liiga märg!

Hästi õnnestunud komposti lisandid

Niidetud muru Värskelt niidetud muru sisaldab palju vett. Kui kodusele kompostile pannaseda liiga paks kiht, kaldub niidetud muru kokku kleepuma ja sulgeb kompostiõhutihedalt. Õhukindel sulgemine toob kaasa mädanemise koos vastavalõhnasaastega.

NÕUANNE: Niidetudmurul tuleb lasta kuivada ja alles seejärel lisada see kompostile. Kui see eiole võimalik, tuleb värskelt niidetud muru hästi segada vana kompostmaterjaligavõi kuivade lehtede või puiduhakmetega. Sel viisil on võimalik õhule alati heajuurdepääs.

Puulehed: Puulehedtuleb enne kompostri täitmist peenestada/hekseldada. Nii ei saa puulehedmoodustada õhutihedat kihti.

NÕUANNE:Märgade köögijäätmete kompostimisel talvel on mõttekas lisada kuivi puulehti. Jätta varu ja lisadaaeg-ajalt kompostile koos köögijäätmetega.

Puude ja põõsaste oksad: Puude ja põõsaste oksad tuleb enne kompostile lisamisthekseldada. Puiduhakmeid saab väga hästi kasutada struktuurmaterjalina.Vahetevahel õhukese kihina lisades aitab see komosti alati hästi õhustada jamuudab komposti kohevaks.

NÕUANNE:Kuna kompostmaterjali segamisel vajatakse puulehti ja puude ning põõsaste oksi,on mugav säilitada seda materjali kompostri kõrval.

Tsitrusviljade ja banaanide koored: Tsitrusviljad on majapidamises tavaliselt esinevateskogustes kompostitavad. Et viljad on sageli kaetud vahakihiga, kõdunevad nadaeglasemalt ja tuleb seetõttu peenestada. Pestitsiidi jäänused koortellagundatakse kompostimise käigus. Kõige parem on osta pritsimata tsitrusvilju.Banaanikoored ja tsitrusviljad tuleb lisada peenestatult.

Nii valmib kompost lõpuni: Umbes 6-10 nädala pärast võib märgata, kui virgad olidmikroorganismid. Kompostri sisu on vähenenud ja soojenenud. Materjal ontihenenud ja niiskus on aurustunud. Seejärel tuleks kompost kompostreist väljatõsta. See käib päris lihtsalt: tuleb avada üks kompostri sein, kompost väljavõtta ja paigutada vabale pinnale. Soovitatav on komposti sõeluda. Sõelumiseeelduseks on kuiv, paakumata või kleepumata kompost. Peenosiseid võib kasutadatoorkomposina, jämedad osised lähevad tagasi kompostrisse (kompostri seineelnevalt sulgeda).

Seejärel algabkompostimine uuesti.

Komposti vaimidusastet tuleb kontrollida: komposti valmidusastet saan määrata kressi-katsega:

1.      Täitakonservipurk 1/3 ulatuses kompostiga, kressiseemned sinna peale asetada,kergelt niisutada ja purk sulgeda.

2.      Jälgidataimede kasvu

3.      Kuitaimed on rohelised ja juured valged, on kompost piisavalt valminud, kui taimedon pruunid, ei ole kompost veel valmis.

 

Garantia kompostriteametlik edasimüüja Eestis on Prime line OÜ www.kasvumaja.ee


Kirjuta meile
Tehnilised andmed
Omadused
Kaal 12/15/18 kg
Suurus
Laius 740/800/1000 mm
Pikkus 740/800/1000 mm
Kõrgus 840/1040/1000 mm
Videoklipp

Kokkusobivad tooted

Tilkkastmissüsteem "VODOMERKA 40"
Laos
KASTMISTARBED
Veenõu Slim 300L
Tellimisel
170.00€
KASTMISTARBED
Alusvõrk kompostrile GARANTIA
Laos
MUU AIAKAUP
Tilkkastmissüsteem "RUSLO"
Laos
KASTMISTARBED
Veenõu SIENA 300L
Laos
KASTMISTARBED
Veenõu TOSCANA 300L
Laos
KASTMISTARBED
Veenõu LANZAROTE 300L
Laos
KASTMISTARBED
Veenõu SAHARA 300L
Otsas
KASTMISTARBED
Veenõu GARANTIA
soodus
Laos
29.99€
KASTMISTARBED
Tilkkastmissüsteem "VODOMERKA-ECO 40"
Laos
KASTMISTARBED
Tilkkastmissüsteem "VODOMERKA-ECO 40" taimeriga
Laos
KASTMISTARBED

Sildid: KOMPOSTER